تبلیغات
بنده خدا باش پادشاه خلق - چالش‌ها و الزامات قانونی سازمان‌ها جهت سازگاری با محیط زیست
 
بنده خدا باش پادشاه خلق
انسان! خودت به یاری خود برخیز
 
 
اشاره:
قانونگذاران در انگلستان و دیگر کشورها درصدد ملزم‌کردن سازمان‌های مختلف به متحول‌کردن عملکرد خود در جهت به‌كارگیری فناوری‌های سازگار با محیط زیست هستند و دراین میان، مراکزداده توجه زیادی را به‌خود جلب کرده‌اند. شرکت‌های مختلف دنیا باتوجه به تحولات جوی زمین و فشاری که برای ادای سهم خود در این زمینه متوجه آن‌ها است، ناچار شده‌اند درخصوص راهبردهای تجاری خود تجدید‌نظرکنند. تلفیقی از فشارهای قانونی، مالی و اخلاقی این‌شرکت‌ها را مجبور می‌کند تا فرآیندهای خود را به‌رایانشی پاك‌تر و كم‌ضررتر سوق دهند و یکی از عرصه‌هایی که این راهبرد درآن جلوه‌گر شده، مراکزداده باصرفه ‌است.

آنچه‌که کسب‌وکار شرکت‌های مختلف را به‌سوی محاسبات مبتنی بر  فناوری‌های سازگار با محیط‌زیست سوق می‌دهد، شامل چند عامل‌است:

    * فشارهای سیاسی و قانونی مانند الزامات دستورات قانونی و سیاست دولت.
    * فشارهای فنی ناشی ازعواملی مانند انتشارکربن توسط تجهیزات آی‌تی به‌ویژه مراکزداده و فرصت ایجادشده برای فناوری‌های سازگار با محیط‌زیست برای مددرسانی به‌شرکت‌ها و مشتریان برای کاهش آسیب‌هایی که به محیط‌زیست وارد می‌کنند.
    * فشارهای اقتصادی شامل صرفه‌جویی در هزینه‌ها با استفاده از رایانش سبز و مزایای رقابتی‌ای که استفاده از آن می‌تواند عاید شرکت‌ها کند.

Companies Act 2006 (قوانینی صادرشده از سوی پارلمان بریتانیا و ایرلندشمالی) تعهدی را به سرپرستان شرکت‌ها مبنی‌بر توجه به اثراتی که تجارت‌ آن‌ها بر محیط‌زیست می‌گذارد، محول کرده است. اکنون باتوجه به الزامات قانونی‌، اثرات زیست‌محیطی معیاری‌است که باید در تصمیم‌گیری‌های شرکت‌ها لحاظ‌شود و فرآیندهایی مانند انتخاب سرویس‌دهنده را نیز شامل می‌شود.  براساس Companies Act، مدیران متعهد هستند که فقط براساس عوامل مالی تصمیمات خود را اتخاذ نکنند، بلکه ‌باید به اثرات زیست‌محیطی تصمیمات خود نیز درکنار عواملی دیگر که در Companies Act تبیین‌شده، توجه‌کنند.

اینترنت مدت‌زیادی‌است که بر مراکزداده بزرگ تکیه‌کرده و باپیدایش خدمات مبتنی بر محاسبات‌ابری درتجارت، این وابستگی بیشتر خواهد شد. اما این موضوع، خود تناقض دیگری ایجاد کرده است: هراندازه داده‌های بیشتری دراین مراکز آی‌تی که از انرژی زیادی استفاده می‌کنند پردازش می‌شود، دولت‌ها سعی می‌کنند میزان استفاده شرکت‌ها از انرژی را کاهش دهند.  مانند گذشته، چنین نگرانی‌هایی باعث ایجاد فرصت‌های جدیدی برای متصدیان دیتاسنترها می‌شود. اما آن‌ها برای استفاده از این موقعیت باید به ارزیابی قوانین کلیدی و اعمال قانونی بپردازند.

طرح بازده انرژی وتعهد کاهش انتشار کربن
CRC (سرنام Carbon Reduction Commitment) آیین‌نامه‌ای برای صرفه‌جویی در انرژی و طرح کاهش انتشار گازکربن‌است که توسط دپارتمان انرژی و تغییرات اقلیمی (Decc) راهبری می‌شود. این طرح برای کمک‌رسانی جهت نیل به اهدافClimate Change Act 2008 ایجاد شده‌است که همان کاهش 34 درصدی انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال 2020 نسبت به‌سال 1990 و کاهش هشتاددرصدی آن تا سال 2050‌ است. از آوریل 2010 سازمان‌های درصدد احراز صلاحیت (یعنی سازمان‌هایی که در سال 2008 مصرف برق آن‌ها از آستانه شش‌هزار مگاوات در ساعت تجاوز کرده است) ملزم به ارائه گزارش میزان مصرف خواهندبود.  سپس از آوریل 2011، اعضای CRC ‌باید به خرید امتیاز اضافه CO2 بپردازند که شامل سال‌های 2011 و 2012 می‌شود.

سازمان‌ها می‌توانند مازاد سهمیه این امتیازها را فروخته یا چنانچه با کمبود سهمیه مواجه‌شدند، سهمیه بخرند. ازاین‌رو، شرکت‌ها می‌توانند با کاهش میزان صدور گازهای گلخانه‌ای علاوه بر مزیت نرخ‌های ارزان‌تر انرژی، از مزایای مالی مذکور نیز استفاده‌کنند. به‌عنوان مثال، چندی‌پیش یکی از دانشگاه‌های بزرگ اعلام‌کرد، با استفاده از مجازی‌سازی سرور خود توانسته صرفه‌جویی قابل‌توجهی را درمیزان استفاده از انرژی تجربه‌کند.  از آوریل 2013 کل سهمیه‌های دردسترس محدود خواهندشد و سپس رفته‌رفته کاهش پیدا خواهندکرد تا جایی‌که میزان‌کلی استفاده از انرژی کاهش پیداکند. Decc همچنین در ژوئیه هرسال جدولی موسوم‌به CRC Performance League Table را منتشر خواهد‌کرد و برترین و بدترین سازمان‌ها را براساس میزان صدور کربن در مقایسه آن‌سال با آغاز این برنامه درسال 2010 نشان خواهدداد. این‌امر موقعیت‌های جدیدی را برای بخش روابط‌عمومی شرکت‌ها ایجاد خواهد کرد، زیرا اپراتورهای مرکزداده که همواره درصدد هستند، تعهد خود به محیط‌زیست را به مشتریان خود نشان‌دهند می‌توانند از راهبردهای کاهش میزان استفاده از الکتریسیته استفاده‌کنند تا جایگاه آن‌ها‌را در این زمینه ارتقا دهد. آن‌ها که چنین نمی‌کنند با ریسک سرشکستگی مواجه خواهندشد.

این قوانین برای آن‌هایی‌که از CRC تخطی می‌کنند، جریمه‌های عمومی و تخلفی تببین‌کرده‌است. این جریمه‌ها شامل یک جریمه بی‌درنگ پنج‌هزار پاوندی برای عدم ثبت‌نام تا موعد اعلام‌شده و یک جریمه پانصدپاوندی به‌ازای هر روزکاری دیرکرد در موعد اعلام‌شده دوم است. تخلف‌های علنی نیز به گوش عموم خواهند رسید. همچنین تحریف واقعیت و تخلف عمدی یا علنی یا اظهارات متظاهرانه جرم محسوب خواهند شد.

قوانین اروپایی راهبری مراکزداده
قـــوانین کمیسیــون اروپا درباره بازده انرژی مــــراکزداده (Code of Conduct  on Data Centre Energy Efficiency) که در اواخر سال 2008 منتشر شد، قانونی داوطلبانه‌است که سازمان‌ها می‌توانند درصورت تمایل به عضویت آن درآیند که براین‌اساس آن‌ها ملزم می‌شوند برای کاهش میزان استفاده ‌از انرژی به انجام برخی از برآوردها بپردازند. هدف این قوانین آگاه‌کردن و تشویق اپراتورهای مرکزداده و صاحبان آن برای صرفه‌جویی در انرژی‌ و کاهش هزینه‌ها است، بی‌آن‌که در فرآیندهای حساس مرکزداده خللی ایجاد کند.  این قوانین درصددند با استفاده از ارتقای آگاهی از میزان نیاز مرکزداده به‌انرژی، افزایش هوشیاری و توصیه‌کردن برترین فرآیندها و اهداف برای صرفه‌جویی در انرژی به‌اهداف خود نائل شوند.  

هنوز سازمان‌ها و عرضه‌کنندگان خدمات ملزم به تبعیت از قوانین مذکور نیستند و برخی از تحلیلگران صنعتی براین‌باورند، کمبود الزامات قانونی می‌تواند باعث به‌وجود آمدن قوانین سخت‌گیرانه‌تری در آینده‌شده و کمترین استانداردها را برای تبعیت از قوانین وضع‌کند.  بااین‌اوصاف، خواندن قوانین برای آگاهی از ترفندهایی که موجب کاهش میزان استفاده مراکزداده از انرژی می‌شود سودمنداست و عضویت در انجمن مذکور می‌تواند تصویر شرکت‌ها و به‌ویژه عرضه‌کنندگان خدمات آی‌تی را در عرصه رقابت ارتقا دهد.
 

محصولات سازگار با محیط‌زیست
راهبرد Eco-Design For Directive Energy-Using Products مختص اتحادیه‌اروپا است که باتوجه به قوانین انگلستان بخش‌هایی از آن متحول شده‌است. این راهبرد ساختاری را تبیین‌کرده که طی آن صنایعی که محصولات خاصی‌را که به‌میزان خاصی از انرژی استفاده می‌کنند ملزم می‌کند کالاهای خود را چنان طراحی‌کنند تا دراستفاده از انرژی صرفه‌جویی داشته و دیگراثرات منفی آن‌ها برمحیط‌زیست کاهش پیداکند.  این کمیسیون طرحی را پدید آورده‌است که طی‌آن گروه‌های مختلفی از محصول‌ها به عنوان اولویت‌هایی که ‌باید تا پیش از سال 2011 از ساختار مذکور تبعیت‌کنند، فهرست‌شده‌اند. یکی از این گروه محصول‌ها، تجهیزات‌شبکه و تجهیزات پردازش‌ و ذخیره‌داده‌ها هستند. هم‌اکنون تصمیم درخصوص این محصول‌ها در مرحله مشورت‌است و هنوز قوانینی درباره آن‌ها وضع نشده‌است.  بااین‌اوصاف، هرچند اپراتورهای مرکزداده چنین محصول‌هایی را تولید نمی‌کنند، درپرتو چنین قوانینی درانتخاب تجهیزاتی که از آن‌ها درعرضه خدماتشان استفاده می‌کنند، دقت بیشتری خواهندکرد.

تهدید یا موقعیت؟
شرکت‌هایی که از نخستین ملحق‌شوندگان به این طرح باشند باتوجه به ویژگی‌های مراکزداده مبتنی بر استانداردهای زیست‌محیطی، برای پیشی‌گرفتن در رقابت موقعیت‌های زیادی‌خواهندداشت. معرفی چنین شرکت‌هایی به‌عنوان صرفه‌جویی‌کنندگان دراستفاده از انرژی وعرضه‌کنندگان محصولات و خدمات سازگار با محیط‌زیست می‌تواند پیغامی شفاف برای مشتریان باشد. به این معنی ‌که شرکت‌شما درعرصه رقابت پیشرو است. شرکت شما همچنین نشان می‌دهد که می‌تواند بااستفاده از فناوری‌های کاهنده میزان‌استفاده از انرژی هزینه‌های آن‌را برای مشتریان به‌طور قابل‌توجهی کاهش‌دهد و به‌تبع‌آن از میزان قابل‌پرداخت قبوض انرژی کاسته‌شده و درآینده نیز مزایای طرح CRC را به‌همراه خواهدداشت.  هیئت‌مدیره شرکت‌ها و مدیران آی‌تی رفته‌رفته بیشتر متوجه می‌شوند که اجرای راهبردهای سازگار با محیط‌زیست می‌تواند باعث افزایش بازده و صرفه‌جویی درهزینه شود.

این عرصه‌ای ضروری برای شرکت‌ها است تا از مزایای رقابتی و عملیاتی آن استفاده‌کنند. باصرف زمان و سرمایه درجهت آگاهی شرکت‌ها از اثراتی که حرکت‌ آن‌ها به‌سوی سازوکاری با میزان کربن کمتر به‌همراه خواهد داشت، این شرکت‌ها خواهند توانست درمحیط عملیاتی خود تحولاتی ایجاد کنند. پیش‌زمینه‌هایی مانند طرح CRC باعث تشویق شرکت‌ها برای یافتن سیستم‌هایی سازگارتر با محیط‌زیست خواهد شد.  طرح Sustainable Procurement Action Plan به‌بازگو کردن تعهدات دولت در ایجاد پایداری در فرآیندهای خود می‌پردازد. طرح مذکور باعث‌شده که تعداد زیادی از دپارتمان‌های دولتی درزمان برآورد هزینه‌ها، ویژگی‌های زیست‌محیطی بیشتری را در مرکز توجه قراردهند.

درنتیجه، اکنون می‌بینیم که سازمان‌های عمومی بیشتری ‌به انتخاب عرضه‌کنندگان خدمات و محصولات و راهبردهایی که با این اهداف منطبق‌هستند، مبادرت می‌ورزند.  اکنون بسیاری از شرکت‌ها می‌دانند که صرفه‌جویی در انرژی می‌تواند تصویر و جلوه آن‌ها را دربین مشتریان ارتقا دهد. البته، یک قصور در استفاده از راهبردهای سازگار با محیط‌زیست می‌تواند برای شرکت‌ها ازسوی سازمان‌هایی که جدول بازده انرژی را منتشر می‌کنند، سرشکستگی به‌بار بیاورد. چنانچه در رویدادی بعید، جنبه‌های اقتصادی، قانونی و اخلاقی استفاده از سیاست‌های استفاده از مراکزداده مبتنی بر استانداردهای زیست‌محیطی هیئت مدیره یک شرکت را متقاعد نکرده و آن‌ها را دراین‌باره با شک مواجه‌کند، فکر این‌که یك سازمان بین‌المللی آن‌شرکت را بین عموم رسواکند کافی‌است تا دراین‌خصوص دوباره بیاندیشند.
 نوع مطلب :
برچسب ها :
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : pnader npakbaz
نویسندگان
نظرسنجی
برترین اختراع جهان چیست؟؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

http://www.webna.ir/news/?id=1162824281